Efes ULTRA Maratonu 15K – Zeytin Koşuları


Efes ULTRA Maratonu 15K

Efes  ULTRA  Maratonu 15K

+ 685  , – 423  irtifa kazanımı

 

İndirmek ve Daha büyük görüntülemek için ; sağ üst köşedeki çerçeveye tıklayınız

camlik-meryemana-parkuru-ephesus-ultra-trail

1. Genel Bilgiler

Efes  Ultra Maratonu; İzmir Zeytin Koşuları Etapların İlki Olup 18-19 Mart 2017 Tarihlerinde İzmir’in ve Dünya’nın en önemli Müze Kenti Selçuk İlçesinde Gerçekleşecektir.  Koşu Sit Alanı ilan edilen, Şirince Köyünden Meydanından başlayarak Maden dağına daha sonra Çamlık Lokomotif Tren Müzesine ulaşıp,  Patikalarından geçen 35K uzunluğunda bir ultra patika koşusudur.

15K Koşusu, 18 Mart  2017 tarihinde saat 09:00’de Şirince Köy  meydanından başlar. Katılımcıların kısmi yeterlilik esasına göre, 3.5  saat içerisinde parkuru tamamlamaları gereklidir. Parkur doğada, tehlikeli arazilerde geçtiği için yarışçıların daha önce patika deneyimi yaşamış olduklarını taahhüt ederek yarışa katılabilirler. Zorlu parkurda , katılımcıların karşılaşabilecekleri doğa koşullarında güvenli bir şekilde koşmaları için zorunlu  malzemeleri yanlarında taşımaları anlamına gerekmektedir.

2-Katılım Şartları

Koşuya katılmak için 18 yaş şartı aranmaktadır. Yarışçıların  18 Mart  2017  tarihinde 2 ay önceden alınmış  ve koşmak için bir sağlık engeli  olmadığını belirten bir sağlık belgesine veya herhangi bir spor federasyonundan onaylı sporcu lisansına sahip olmaları gerekmektedir. İlgili belgeler kayıt sırasında organizasyona ibraz edilecektir. Koşucuların antrenmanlı olması ve farklı hava ve doğa şartlarına uygun kıyafetler giymeleri gerekmektedir.

3. Kayıt

a) Kayıt şekli

Koşuya sadece kayıtlı koşucular katılabilir. Kayıtlar zeytinkosulari.com web sitesi üzerinden gerçekleştirilecektir. Son kayıt tarihi 12 MART 2017 Pazar günüdür. Kayıt Kontenjanı 400 kişidir. Bu tarihten sonra veya yarış alanında kayıt alınmayacaktır. Organizasyon belli koşullarda ek sporcu kaydı yapma hakkına sahiptir.

Kayıt Kontenjanı 1000 kişi ile sınırlandırılmıştır.

Yapılan her kayıt kişiye özeldir. Kayıt devrine veya bir katılımcı yerine başka birisinin koşmasına izin verilmeyecektir.

b) Kayıt Ücreti

10 Kasım  2016 – 1 Ocak 2017  tarihine kadar 55 TL, 1 Ocak  2017- 15  Şubat 2017 tarihleri arasında 75 TL. 15  Şubat 2017  – 12 Mart  2017   tarihleri arasında 110 TL’dir. Koşu kaydının geçerli olması için kayıt ücretinin en geç 12 Mart  2017  tarihine kadar belirtilen yöntemlerle ödenmiş olması gerekmektedir. Kayıt ücreti konusunda ödeme tarihi baz alınır. Kayıt ücreti 12 Mart  2017  Tarihine kadar ödenmemiş kayıtlar iptal edilir.

*** 

Organizasyon belli koşullarda kayıt ücretinde indirim yapma hakkına sahiptir.

Kayıt ücreti aşağıdakileri kapsamaktadır:

 • Göğüs numarası
 • Koşu T-shirtü
 • Parkur boyunca ara noktalarda yiyecek, içecek ve sağlık desteği
 • Koşu öncesi makarna partisi
 • Bitirenler İçin Madalya

c) Kayıt İptali ve Değişiklik

*Yarışa katılımdan herhangi bir sebeple vaz geçildiği takdirde şu iade koşulları uygulanır:

-Yarış gününden 90 gün ve daha uzun süre önce vazgeçilirse yarış ücretinin iade olmaksızın seneye devri ,

– Yarış gününden 90 Gün ve daha kısa  önce vazgeçilirse yarış ücretinin devredilmesi ve iade opsiyonu yoktur.

-Erken Kayıtlarda İptal İade Yoktur

Mücbir Sebepler Kötü hava koşulları veya benzeri organizasyonun kontrolü dışındaki sebeplerden dolayı koşu durdurulur veya iptal edilirse kayıt ücreti iade edilmez.

Değişiklik Koşulları:
Kayıt ücreti veya göğüs numarası devredilemez. 
Nihai parkur ücreti ödenir.
Ödemesi yapılmış başvurulardaki değişiklik talepleri şu çerçevede yapılabilir:

Son kayıt gününden önce talep edilen değişikliklerde: 
-Daha ucuz yarışa geçişlerde ücret iadesi yapılmaz.
-Daha yüksek ücretli yarışa geçişlerde fark eklenir.

Son kayıt gününden sonra talep edilen değişikliklerde:
-Değişiklik ancak yarış kiti hazırlanmadan önce, +25 TL işlem ücreti ve son kayıt günü öncesi kriterlerle, boş yerler doğrultusunda yapılır.

4. Koşu Paketinin Teslimi

Katılımcıların göğüs numarası ve diğer malzemeleri içeren koşu paketlerini aşağıda belirtilen tarih ve saatlerde Şirince Köy Meydanı yer alan kayıt alanından teslim almaları gerekmektedir.

 • 17 Mart  2017   Cuma     10:00-24:00
 • 18 Mart 2017 Cumartesi  07.30- 08. 30

5. Koşu Startı

Koşu 18 Mart 2017 Cumartesi  tarihinde saat 09:00’da Şirince Köy Meydanı , önünde başlar. Katılımcıların koşu başlangıcından en geç 30 dk. önce (08:30) başlangıç alanında olmaları gerekmektedir.

18 Mart 2017 Cumartesi Start Öncesi 08:30’da Zorunlu Malzeme Kontrolü Yapılacaktır. Zorunlu Malzemeleri Olmayan Sporcuların, Start Almasına İzin Verilmez. Tasnif dışı bırakılır. Kontrol Noktaları, Sağlık Hizmetleri, Ulaşım gibi,  hiçbir organizasyon hizmetinden yararlanamaz.

Başlangıç alanında, katılımcıların giysilerini değiştirebilecekleri yerler ve çanta teslim bölgesi yer alacaktır. Katılımcılar teslim ettikleri çantalarını göğüs numaralarını göstererek koşu sonunda geri alabilirler. Çanta teslim bölgesine çantalarınızı teslim edebilirsiniz.

6. Koşu Güzergahı

Koşu zeytin bahçeleri, köprü geçişleri, örenyeri geçişleri, antik kent geçişleri, dere geçişleri , kilise  geçişleri, kale geçişleri, göl geçişleri tepe tırmanışlarından oluşur.

 • Şirince Köy Meydanı
 • Şarap Mahzeni
 • Kilise Çeşmeli Avlusu
 • Şirince Saint John Baptist  Kilisesi
 • Maden Dağı
 • Çamlık Lokomotif Tren Müzesi (Checkpoint -Kontrol Noktası) 11K 
 • Pollio Su Kemeri
 • Maden Dağı Su Noktası 16K
 • Beyaz Kilise (Checkpoint -Kontrol Noktası)  25K 
 • Şirince Köyü İlkokulu Otoparkı
 • Nesin Matematik Köyü
 • Mozelium Kalıntıları (Checkpoint -Kontrol Noktası) 30K
 • Kamp Alanı
 • Şirince Köy Meydanı FINISH

7. Ara Noktalar ve Zaman Limitleri

Efes Ultra Maratonu® güzergahı üzerinde 2 tane kontrol noktası bulunmaktadır. Bu ara noktalarda yarışçı süreleri  tutulacak, ayrıca farklı seviyelerde yiyecek ve içecek imkanı sağlanacaktır. Her bir ara nokta için aşağıda listelenmiş olan zaman limitleri belirlenmiştir. Zaman limitinden sonra ara noktaya varmış olan katılımcıların koşuya devam etmelerine izin verilmeyecektir.

Yarışı başarı ile bitirenler veya yarıda bırakmış olan katılımcılar için Şirince Çınarlı Köy Meydanında Yarış Merkezinde 17 Mart 2017 yarış günü saat 12:00 ile 18 Mart 2017 saat 07:00 arasında büfe hizmet verecektir.

Büfe; Ev yapımı çorba, Makarna, Gözleme, sıcak yemek, salata, sıcak ve soğuk içeceklerden oluşacaktır.

Her bir ara noktadan ayrılırken katılımcılar bir sonraki noktaya kadar kendilerine yetecek içecek ve yiyeceğe sahip olmalıdırlar. Ara noktalarda bulunacak yiyecek ve içecekler sadece katılımcıların kullanımı içindir. Çöpler yine buralarda bulunacak çöp bidonlarına atılmalıdır.

Ara noktalarda organizasyon tarafından belirlenmiş olan alanlarda katılımcılar 3. şahıslardan destek alabilirler. Destekçiler, ara noktaların 200 m. öncesinden 200 m. sonrasına kadar katılımcıya yanında koşarak eşlik edebilirler. Ara noktalar haricinde destek almak yasaktır.

Ara noktalardan koşudan kendi isteğiyle çekilen, zaman limitine takılan veya sakatlık nedeniyle devam edemeyen katılımcılar servisler ile bitiş alanına ulaştırılacaktır. İki ara nokta arasında koşudan çekilen katılımcılar en kısa sürede acil telefon numarası olan +90 506 332 5383 ‘dan organizasyona haber vermeli ve en yakın ara noktaya veya bitiş alanına geri dönmelidirler.

8. Doğa Hassasiyeti

Doğa ile hassasiyete önem veren Koşan Gezgin Organizasyon Ekibi, doğaya verilen zararları önlemek için birtakım kurallar koymuşlardır. Ultra Maratonun gerçekleşeceği  bölge Türkiye’nin değil dünyanın eşsiz müze kentlerinden  biridir. Yarışmacıların doğaya saygılı olmaları, çöplerini ara noktalardaki çöp bidonları haricinde dışarıya atmamaları ve doğal ortamı tahrip etmemeleri gerekmektedir. Bu hususlara dikkat etmeyen katılımcılar zaman cezası alacak ya da diskalifiye edilecektir. Çöp miktarını azaltabilmek için ara noktalarda plastik bardak bulunmayacaktır. Her katılımcının kendi bardak ve su kabını taşıması gerekmektedir.

Parkurdan geçici işaretler olacaktır. Koşan Gezgin Organizasyon ekibinin yerleştirmiş oldugu parlak fosforlu işaretler ile parkurda rotanızı kaybetmeden rahatça ilerleyebilirsiniz.

9. Sporcu Sağlığı – Güvenlik

Yarış organizasyonu, baş gösteren kötü hava koşulları oluşması durumunda (örn. yoğun sis, fırtına) katılımcıları tehlikeye atmamak ve sağlıklı koşullarda koşmalarına olanak sağlamak amacıyla koşuyu durdurma, kısaltma veya iptal etmeyi de içerebilecek değişikleri yapma hakkına sahiptir. Bu tür değişiklikler olduğu taktirde koşu öncesinde veya koşu sırasında ara noktalarda katılımcılara bildirilecektir. Katılımcılar verilen kararlara uymakla yükümlüdür.

Yerleri koşu öncesinde duyurulmak kaydıyla, koşu boyunca önemli ara noktalarda ve organizasyonun gerekli gördüğü yerlerde medikal destek ve arama kurtarma ekipleri bulunacaktır. Bu ekipler gerekli gördükleri takdirde katılımcıları sağlık kontrolünden geçirebilir ve koşmaya engel veya sağlık açısından riskli bir durum olduğuna kanaat getirdiklerinde ilgili katılımcıların koşuya devam etmesini engelleyebilir. Katılımcılar verilen kararlara uymakla yükümlüdür.

10. Zorunlu Malzemeler

Yarış  süresince katılımcıların aşağıdaki listede yer alan malzemeleri yanlarında bulundurmaları zorunludur:

18 Mart 2017 Cumartesi Start Öncesi 08:30’da Zorunlu Malzeme Kontrolü Yapılacaktır. Zorunlu Malzemeleri Olmayan Sporcuların, Start Almasına İzin Verilmez. Tasnif dışı bırakılır. Kontrol Noktaları, Sağlık Hizmetleri, Ulaşım gibi,  hiçbir organizasyon hizmetinden yararlanamaz.

Yarış süresince  katılımcıların aşağıdaki listede yer alan malzemeleri yanlarında bulundurmaları zorunludur:

 • Toplamda en az bir litre kapasiteli su kabı (su torbası, şişe, matara vb.)
 • Görülür biçimde vücuda iliştirilmiş göğüs numarası
 • Cep telefonu (organizasyon ve acil durum telefon numaraları kayıtlı olmalıdır)
 • Düdük
 • Plastik Dayanıklı Bardak (ara noktalarda plastik bardak bulunmayacaktır)
 • Uygun ayakkabı
 • Zamanlama çipi (organizasyon tarafından temin edildiği taktirde) Cep Telefonu Şarjı Dolu
 • Plastik Dayanıklı Bardak
 • Bere, bandana veya şapka ( güneş çarpmalarını önleyici olmalı)

Bu malzemeler göğüs numarası teslim edilirken ve koşu sırasında herhangi bir noktada kontrol edilebilir. Kontrol sonucunda zorunlu malzemelerden herhangi birisine sahip olmadığı belirlenen katılımcı diskalifiye edilecek ve koşuya devam etmesine izin verilmeyecektir.

Zaman ölçümü için çip kullanıldığı taktirde zaman çipi koşu sonrasında iade edilmelidir. Kaybedilmesi durumunda ücreti katılımcıdan tahsil edilecektir.

Yukarıdaki listeye ek olarak, aşağıdaki malzemelerin de bulundurulması önerilir:

 • Yiyecek (örn. enerji jelleri veya barları)
 • Uzun kollu üstlük
 • Elastik bandaj
 • Eldiven
 • Elastik bandaj
 • Baton
 • Patika Koşusu Ayakkabısı
 • Şapka, bere, bandana
 • Acil durum battaniyesi

Baton ile koşan katılımcıların koşu boyunca batonlarını yanlarında taşımaları gerekmektedir, herhangi bir noktada batonlarını bırakamazlar.

11. Diskalifikasyon ve Cezalar

Aşağıda listelenmiş olan davranışlar doğrudan diskalifiye sebebidir:

 • Herhangi bir ara noktadan geçmemek.
 • Kestirme yol veya yöntem (örn. taşıt) kullanmak.
 • Ara noktalar haricinde destek almak.
 • Yardıma ihtiyacı olan bir katılımcıyı yalnız başına bırakmak ve yardım etmemek.
 • Doğal ortamı tahrip etmek veya çöp atmak.
 • Sağlık personeli tarafından kontrol edilmeyi reddetmek.
 • Sağlık personeli, arama-kurtarma ekipleri veya organizasyon tarafından verilen kararlara (örn. yarışa devam etmeme), uyarı ve yönlendirmelere uymamak.
 • Zorunlu malzemeleri bulundurmamak veya organizasyon tarafından kontrol edilmelerini reddetmek.

Diskalifiye edilen koşucuların koşuya devam etmesine izin verilmez.

Batonlu koşuculara koşuyu bitirmeden önce batonlarını bıraktıkları takdirde 1 saat zaman cezası verilecektir.

**** Yarış Diskalifiye Kuralları

• Organizasyon hakemleri ve görevli sağlık personeli tarafından yarışa devam etmesi sakıncalı bulunan kişilerin yarışı durdurulur. Bu karar kesindir ve itiraz edilemez.

• Efes Ultra  Maratonu parkurlarında her katılımcının taşıması gereken zorunlu malzemeler yarıştan önce ve parkur sırasında kontrol edilir, malzemelerin taşındığı çanta işaretlenir. Eksik malzemeli sporcular parkura alınmaz, parkurdaysa men edilir.

• Çevre koruma, ikmal ve görevlilere karşı gelmek çeşitli zaman cezaları ile sonuçlanır.

12. Sonuçlar

Koşu sırasında kısmi ve sonrasında kesin sonuçlar zeytinkosulari.com  web sitesinden yayınlanacaktır.

Koşu sonrasında sıralama aşağıda belirtilen gruplara göre yapılacaktır:

 • 85K Ultra Maraton Kadın ve Erkek Genel Sıralama
 • 35K Kadın ve Erkek Genel Sıralama
 • 15K Kadın ve Erkek Genel Sıralama

13. Ödüller

Koşan Gezgin Organizasyon Tarafından  Açıklanacaktır.

14. Görsel Materyal Hakları ve Kullanımı

Efes Şirince Ultra Maratonu ; Kayıtlı katılımcıları etkinlik boyunca çekilmiş olan fotoğraf ve videolarının organizasyon tarafından tanıtım amaçlı kullanılmasına izin vermiş sayılırlar.

15. Feragatname

Yarışmacılar  kendi istekleri ile kayıt olmuş katılımcılar koşu kurallarını ve bu kurallarda yapılabilecek değişiklikleri kabul etmiş sayılırlar. Organizasyon, katılımcılar tarafından gerçekleştirilen veya katılımcıların maruz kaldıkları maddi ve manevi zararlar ve kazalardan sorumlu tutulamaz.