Efes Şirince ULTRA 80K – Zeytin Koşuları


Efes Şirince ULTRA 80K

Haritayı net görmek için sağ üst köşedeki çerçeveye  tıklayınız.

80K EFES ULTRA MARATONU

Efes  Ultra Maratonu; İzmir Zeytin Koşuları Etapların İlki Olup 18-19 Mart Tarihlerinde İzmir’in Müze Kenti Selçuk İlçesinde Gerçekleşecektir.  Koşu Sit Alanı ilan edilen, Şirince Köyünden Başlayarak Çamlık, Meryemana Evi (Kilisesi)’nden geçerek Dünya Mirası Lisesinde yer alan dünyanın bilgi hazineleriden Efes Antik kentinden geçerek Selçuk Merkezde ve Keçi Kalesi Patikalarından geçen 80K uzunluğunda bir ultra patika koşusudur.

Koşu, 18 Mart  2017 tarihinde saat 07:00’de Şirince Köy  meydanından başlar. Katılımcıların kısmi yeterlilik esasına göre, 17,5  saat içerisinde parkuru tamamlamaları gereklidir. Parkur doğada, tehlikeli arazilerde geçtiği için yarışçıların daha önce patika deneyimi yaşamış olduklarını taahhüt ederek yarışa katılabilirler. Zorlu parkurda , katılımcıların karşılaşabilecekleri doğa koşullarında güvenli bir şekilde koşmaları için zorunlu  malzemeleri yanlarında taşımaları anlamına gerekmektedir.

1-Genel Bilgiler

1-A Parkur Özet

İzmir‘in Selçuk İlçesi Şirince Köy Meydanından Başlayarak, Çamlık Tren Müzesi, Meryemana Kilisesi, Efes Antik Kenti , Selçuk Aslanlı Yoldan Geçerek, Artemis Tapınağı, Selçuk Efes Arkeoloji Müzesi, İsabey Camii, St Jean Kilisesi, AyaSuluk Kalesi, Küçük Menderes Nehri Kıyısı, Geberkise Milli Parkındaki Geberkise Gölü ve Çatal Gölü Arasından Geçerek Barutçu Köyüne Ulaşır. Barutçu Köyünden Tekrar Küçük Menderes ve Selçuk yönüne ilerleyen parkur, AlamandağıKeçikalesi‘nden Geçerek Kral Yolundan Kalenin Dip Noktasına Ulaşılır. Kara Yolu ve Küçük Menderes Köprüsünden Geçerek Belevi Köyü Meydanına ilerler. Buradan Mozelium‘dan geçerek Şirince Köy Meydanındaki Finish Çizgisine Varılır.

1-B Parkur Detay :

 

parkur-harita

Şirince Köy merkezinde kahvehanelerin bulunduğu eski meydandan başlayan parkur, sokak aralarında köyün güney sınırında yer alan 29 Ekim Kalesi’ne Arnavut kaldırımlı yolla ulaşıyor. Buradan sonra belirgin eski patika, bahçeler arasından ve yamaca paralel yükselerek yaklaşık 1200 m sonra bahçelerin bitimindeki orman yoluna ulaşıyor. Buradan sağa 500 m yürüdükten sonra soldaki geniş patikaya giriliyor; orman içinden güneydoğu yönünde yükselerek yeni bir orman yoluna çıkılıyor. Sağa doğru 700 m devam ediliyor ve yine orman içi patikaya giriliyor. Patikadan sırta paralel yükselerek 700 m yürüdükten sonra yangın şeridine çıkılıyor. Yangın şeridinde yükselip sırt hattına çıkınca sırttaki üç yol kavşağına ve geniş alana varılıyor.

sirince-camlik-efes-ultra-parkur

Güneybatı istikametinde sırt hattını takip ettiğimizde yaklaşık 150 m sonra parkurun en yüksek noktası (739 m) olan ve üzerinde 176 numaralı nirengi taşı bulunan Boncuktepe’nin zirvesine varıyoruz. Sırt hattını takip ederek geniş orman yolu boyunca zaman zaman orman içinden, zaman zaman açık alanlardan Küçükmenderes Deltası’nı ve Selçuk‘u izleyerek güneybatı yönünde yaklaşık 2500 m ilerledikten sonra, tel çitle çevrili havuzlu bahçeye ulaşıp yeni bir yolu kesiyoruz. Sağa, sırtın batı yamacına inen yolu 200 m devam edip yolun çatallandığı noktadan sola, yamaca paralel güneybatı yönünde koşuyoruz. Sırtı takip edip yangın şeridine çıkıyoruz. Yangın şeridi bittiğinde indiğimiz orman yolundan sola devam edip taş ocağına varıyoruz. Çamlık köyü karşımızda… Taş ocağının etrafından kısa bir süre asfalt yolda devam edip sola, patikaya giriyoruz. Yaklaşık 500 m sonra İzmir – Aydın karayoluna ulaşılıyor. Çamlık Buharlı Lokomotif Açık Hava Müzesi’ni geçtikten sonra Yolu karşıya geçip parkuru bitirip Gökçealan yolu başlangıcındaki kahvelerde geçtikten sonra meryemana parkuruna doğru ilerliyoruz.

CP-1 Çamlık Buharlı Lokomotif Açık Hava Müzesi

camlik-meryemana-parkuru-ephesus-ultra-trail

Parkur, Çamlık Buharlı Lokomotif Açık Hava Müzesi’nin kapısı önünden 170 m sonra sağa dönülen noktada başlıyor. Meryemana efsanesinin yaşandığı Bülbül Dağına Çıkılan mükemmel bir parkurdur.  Yaklaşık 250 m zeytin yolu yürünüp ardından 250 m kadar orman içi patika devam ediyor. 4 metre genişliğinde yumuşak toprak zeminli yangın yoluna giriliyor. Bu yolun girişinde solda zeytin bahçesi var. 300 m çıkıp sola dönülüyor ve 400 m sonra sağa inen yangın yoluna giriliyor.

Yangın yolunun bitimindeki dere geçişinden sonra yol, yaklaşık 1.3 km boyunca zeytin bahçeleri arasında devam ediyor. Ardından başlayan toprak traktör yolu, yaklaşık 1.1 km sonra Sultaniye stabilize yoluna kavuşuyor. Buradan sağa dönüp 800 m ilerleyince soldan taş ocağı yoluna giriliyor.

Solunuzda zeytin bahçeleri, sağınızda taş ocağı olduğu halde yürüdüğünüz yol sizi, 450 m sonra Efes – Mimas Yolu karakteri taşıyan kayalık yola ulaştırıyor. 1 – 2 m genişliğindeki kayalık yol, yaklaşık 1.5 km uzunluğunda. Bunun yarısında toprak yol dikine geçiliyor. Sona doğru buluşulan, 3 – 4 m genişliğindeki toprak köy yolu, 390 m sonra başka bir toprak yola kavuşuyor. Sağdan 1.8 km gidince asfalt yola çıkılıyor. 260 m sonra Meryem Ana Evi’ne varılıyor. Toprak yolun solundan giderseniz ilk sağdan dönüp 300 m sonra tekrar en sağa dönünce, direkt Meryem Ana Evi’ne ulaşırsınız.

CP-2 Meryem Ana Evi (Kilisesi) 

meryem-ana-evi-kilisesi-efes-ephesus-ultra-trail

Orman içi  yoldan oluşan sert parkur, Meryem Ana Evinden başlayıp antik Efes Antik Kenti‘nin güney kapısına kadar aynı yolda devam ediyor. Efes Antik Kentini Geçtikten Sonra Sol Tarafa Yedi Uyuyanlara Doğru İlerleyen Parkur Efes Antik Kenti girişindeki üçlü yol kavşağına kadar devam eder. Sağdan devam edip Selçuk Kuşadası yolunu kesip karşıya aslanlı yürüyüş yoluna devam ediyoruz. İşaretleri takip edip Artemis Tapınağı’ndan geçip 100 metre sağ tarafa ilerledikten sonra Selçuk Merkezdeki Efes Arkeoloji Müzesi‘nin bahçesinden geçip ilk sola dönüyoruz. 1046 sokağa girip sağa dönüp, Sokağın bitimindeki St Jean Cd. e doğru sola ilerliyoruz. İsabey Camii‘den sağa  cami bhçesinden tekrar sağa geçerek St. Jean Kilisesi’ne ulaşıp, AyaSuluk Kalesi‘ne Kontrol Noktasına Varıyoruz.

CP-3 AyaSuluk Kalesi 

Ayasuluk Kalesinden Sonra Efes Coğrafyasının Kaderini Belirleyen Küçük Menderes Nehrinin ilmek ilmek işlediği Küçük Menderes Deltasına ve Geberkise Gölü Milli Parkı’na Doğru İlerliyoruz. Kalenin Kuzeyine Doğru Hareket Edip Barutçu Köyü Yöne Doğru İlerliyoruz. Köprüyü Geçtikten Sonra batıya doğru Küçük Menderes Nehrine paralel olarak ilerliyoruz. Burada yol düz ve toprak yoldur. Alüvyon toprak yapısında olduğu için yağmurlu ve ıslak günlerde hareketi zorlayacaktır. AyaSuluk Kalesinde yaklaşık 3 km sonra Küçük Menderes Nehri üzerinden köprü geçişi vardır. Köprüden 1.200 metre sonra Barutçu Köyü ve Geberkise Gölü Milli Parkı yol ayrımı bulunmaktadır. Bu noktadan düz devam edildiğinde Ane batıdan giriş giriyoruz. Barutçu Köyünden dönüşte bu noktaya ulaşıp bir 200 metre sonra zeytinlikler arasında tırmanışa geçiyoruz. Bu kavşakta bir su noktası karmaşıklığı gidermiş olacak .

SU NOKTASI Barutçu Selçuk Yol Ayrımı; 

 Sağ dönmeyip direkt Küçük Menderes Nehri Paralelinden devam ediyoruz. Düz mesafemiz, 2.9 Km sürüyüor. Buradan Sonra Küçük Menderes Nehri Paralelinden Çıkıp Sağa Dönerek Tırmanışa geçiyoruz. Buradan Çok Sert Olmayan bir tırmanıştan sonra Geberkise Gölü ve Çatal Gölü arasındaki toprak yoldan Barutçu Köyü’ne inişli çıkışlı bir parkurda ilerliyoruz. Sağımızda Çatal Deresi Yer Alıyor. 4 Km Sonra Barutçu Köyü merkezine ulaşmış oluyoruz. Dördüncü Kontrol Noktamız Barutçu Köyü.

CP-4 Barutçu Köyü 

belevi-keci-kalesi-barutcu-koyu-ephesus-ultra-trail

Barutçu Köyü merkeziden yaklaşık 2 km sonra yol ayrımında tabeladan yola devam ediyoruz. Toprak stabilize ama düz bir parkur bizi bekliyor olacak. Su Noktasına kadar bizi yaklaşık 5 km aynı karakteristikte yol  bekliyor olacak. Burada Su noktası yer alıyor. Su noktasından sonra Selçuk Barutçu Köyü asfaltına ulaşan yol 600 metre sonra çatallaşıyor. Geldiğimiz 3 yol ağzında kuzeye dönüp 200 metre sonra sağdaki tepeye tırmanış yoluna doğru ilerliyoruz. Burası Zeytin bahçeleri arasından, sırttan ve sağlı sollu manzara seyrederek yürünen bir yer  yaklaşık 3km ve manzarası Küçük Menderes ve Selçuk  havzasına hakim konumda. Burada kuzeye devam eden traktör yolu tercih edilmeli. Sola dönüp batıda yaklaşık 600 m ilerleyince yol çatallanıyor. Bahçe sınırlarından çıkılan yol doğuda, sırtta yine zeytin bahçeleri arasından geçen traktör yoluyla buluşuyor. Buradan güneydoğu 250 m koşunca kuzeydoğudan aşağı varyant şeklinde devam eden ve gittikçe daralan köy yoluna çıkılıyor. Zeytinlikler arasında devam eden arazi yolu doğuya doğru gidince 80 m sonra sağda, 20 m içeride Ali Nizam Çeşmesi’ne varıyor. 

Buradan çıkışa geçen traktör yolunun 2. km’sinde zeytin bahçeleri bitiyor.  Bu çıkışta havzayı ve Selçuk’u izlemek için ideal bir seyir noktası var. Zeytin bahçeleriyle buluşan çıkış yolu, bu noktadan itibaren vadi ağzının kuzeyindeki narenciye bahçelerine kadar yaklaşık 2 km sonra son buluyor. Ardından narenciye bahçeleri bitiyor. Köy yolu, kuzeydoğuda bahçelerin sınırları boyunca devam ediyor. Yolun sonunda  arkadaki tepenin kenarından 140 metre sonra dikdörtgen şeklindeki bahçenin köşesine geliniyor. Soldan 100 metre gidince 90 derece sağa dönülüyor ve bu yol dümdüz 400 metre devam ediyor. Demir bahçe kapısı başlayan yola, bahçe içinden devam edilebilir. Bahçe yolu, kapının önünden kuzeydoğuya 400 m koşunca stabilize arazi yoluna çıkıyor. kuzeydoğuda yaklaşık 650 m sonra ikiye ayrılan yol sola, vadiye doğru devam ediyor. 300 m doğu yönünde yürüyünce sağa devam eden köy yoluna giriliyor.

CP-5 KEÇİKALESİ BATI SEYİR CEPHESİ

Bu yol vadi çıkışına geçmeden yaklaşık 2 km devam ediyor ve sonunda ilk kamp alanına geliniyor. Kuzeydoğu sırt boyunca devam eden bir traktör yolu başlıyor. Patikada, vadinin sonundaki dönüş noktasından kuzeydoğu yaklaşık 1.2 km devam edilince ilk kamp alanına varılıyor. Yaklaşık 1.7 km sonra soldaki vadinin bittiği en yüksek noktadan kuzeydoğuya doğru, patika üzerinden dönüş yapılıyor. Sırt üstünde seyrek makilikler arasında doğuya doğru yaklaşık 400 m koşunca yol, yine sırt üstünde güneye devam ediyor. Keçi Kalesi’nin doğusundaki tarihi patikadan çıkılıyor. Kuzeydoğuda varyant şeklinde inilen, 2 km uzunluğunda, koşu için dik olan Kral Yolu’ndan kaleden iniliyor.  Karayolu köprüsü altından ve Küçük Menderes köprüsünden geçiliyor; bitişe yaklaşık 2.5 km kala Keçi Kalesi’nin batısındaki dip noktaya varılıyor. Belevi Köyünün merkezindeki asfalt yoldan biten parkur, güneydoğu devam ediyor. Beşinci kontrol noktası  Belevi Köyü.

CP-5 BELEVİ KÖYÜ 

Belevi Köyü meydanında başlayan koşu parkuru, doğu tarafındaki dört yoldan güneydoğuya giden köy içi yolu takip ederek köyden çıkıyor. Yerleşimin bitiminden itibaren toprak arazi patika  yoluna dönen rota, soldaki sırtın eteğinden doğuya yönelerek zeytinlikler arasından yükseliyor. Bir süre sonra traktör – toprak yoluna dönen parkur, sırta kadar zeytinlikler arasından çıkarak “kale” denilen tarihi kalıntıların bulunduğu yere ulaşıyor. Buranın başlangıç noktasına uzaklığı 2400 m, yüksekliği ise 100 m. Burası fotoğraf çekmek ve Belevi Gölü çevresi ile Keçi Kalesi‘nin panoramik görüntülerini çekmek için uygun bir nokts. Mozelium hemen aşağıda görülüyor. Kale kalıntılarından güneydoğu istikametinde inen patikaya girilerek Mozelium’a kalıntılarına varılıyor. Ardından güneybatı istikametinde patikaya girilerek sırta varılıyor. Rotamız, sırttan itibaren yine zeytinlikler arasından patika, traktör yolu ve arazi yollarını takip ediyor. Düzlüğe inildiğinde ise daha önce Mozelium için ayrıldığımız ve Belevi Köyü merkezinden gelen arazi yoluna çıkılıyor. Sola dönülüp zeytinlikler arasından, sağa sola ayrılan tali yollara (traktör yollarına) girilmeden 4 – 5 m genişliğindeki bu yol takip ediliyor, sırta kadar çıkılıyor. Rota üzerinde bulunan Ayşe Uçak Çeşmesi yaz kış akıyor.

Sırta çıkan yol, sırt hattında kuzeybatı – güneydoğu uzanımlı orman yoluna bağlanıyor. Orman yolunda sola sırt hattında yaklaşık 200 m yürüyünce yol çatallanıyor. Rota sağa aşağı inen orman yolunu takip ederek 550 m sonra bir başka orman yoluna bağlanıyor ve sola devam ediliyor. Hemen sonra sağdan vadi içine giren patika takip edilerek zeytin bahçeleri arasından yamaç boyunca tırmanış başlıyor. Yükselirken orman yolu kesildiğinde 80 metre  sola ilerliyoruz , sağda bir önceki patikanın devamı olan güzel bir patikaya giriliyor ve yükselmeye devam edilerek rotanın en yüksek noktası olan ana sırta ulaşılıyor. Bu noktada Rakım, 493 metre Rotanın yaklaşık 10 km’si koşulmuş oluyor. Parkura, sırtta yangın önleme şeridi ile yollarının kesiştiği noktadan güneybatıya; vadinin sağından aşağı inen ve Şirince’yi gören orman yolundan devam ediliyor. Güneybatıya dönen bu yol, 550 metre  inilince batı ve kuzeydoğuda çatallanıyor. Güneybatı yönünden patikaya giriliyor. 580 m güney yönünde  vadiye inince açık araziye ulaşılıyor. Burası  kamp için uygun bir yer.

Haritada belirtilen Kamp alanı, güneybatı yönünde akan derenin yaklaşık 40 m kuzeyinde yer alıyor. Kamp alanının doğu ucundan aynı yönde, patikadan devam edilince 150 m sonra dere geçişinden U dönüşü yapılıyor; güneydeki köy yoluna çıkılıyor. Güneybatıya ilerlerken yolun girişinden itibaren yaklaşık 50 m sonra solda küçük bir mağara var. Bu yolun başında, batıya inen vadinin sonunda Selçuk’u ve Keçi Kalesi’ni görebilirsiniz.

Patikadan sonra girilen bu orman yolu, güneye yaklaşık 1.5 km koşulup güneybatıya dönülünce meyve bahçesi yoluna giriyor. Yolun sonunda 50 m’lik dar ve sığ dere geçişinden köy yoluna giriliyor. Her tarafı zeytin bahçeleri ile dolu bu köy yolu yaklaşık 1 km güneybatıya inilince aşağıda başka bir köy yoluna bağlanıyor. Başka yere sapmadan bu yolun sonuna kadar devam edildiğinde Şirince köy meydanına Finish Çizgisine Ulaşılıyor.

2-Katılım Şartları

Koşuya katılmak için 18 yaş şartı aranmaktadır. Yarışçıların  18 Mart  2017  tarihinde 2 ay önceden alınmış  ve koşmak için bir sağlık engeli  olmadığını belirten bir sağlık belgesine veya herhangi bir spor federasyonundan onaylı sporcu lisansına sahip olmaları gerekmektedir. İlgili belgeler kayıt sırasında organizasyona ibraz edilecektir. Koşucuların antrenmanlı olması ve farklı hava ve doğa şartlarına uygun kıyafetler giymeleri gerekmektedir.

3. Kayıt

a) Kayıt şekli

Koşuya sadece kayıtlı koşucular katılabilir. Kayıtlar zeytinkosulari.com web sitesi üzerinden gerçekleştirilecektir. Son kayıt tarihi 12 MART 2017 Pazar günüdür. Kayıt Kontenjanı 400 kişidir. Bu tarihten sonra veya yarış alanında kayıt alınmayacaktır. Organizasyon belli koşullarda ek sporcu kaydı yapma hakkına sahiptir.

Yapılan her kayıt kişiye özeldir. Kayıt devrine veya bir katılımcı yerine başka birisinin koşmasına izin verilmeyecektir.

b) Kayıt Ücreti

 

10 Kasım  2016 – 1 Ocak 2017  tarihine kadar 150 TL, 1 Ocak  2017- 15  Şubat 2017 tarihleri arasında 175 TL. 15  Şubat 2017  – 12 Mart  2017   tarihleri arasında 200 TL’dir. Koşu kaydının geçerli olması için kayıt ücretinin en geç 12 Mart  2017  tarihine kadar belirtilen yöntemlerle ödenmiş olması gerekmektedir. Kayıt ücreti konusunda ödeme tarihi baz alınır. Kayıt ücreti 12 Mart  2017  Tarihine kadar ödenmemiş kayıtlar iptal edilir.

*** 

Organizasyon belli koşullarda kayıt ücretinde indirim yapma hakkına sahiptir.

Kayıt ücreti aşağıdakileri kapsamaktadır:

 • Göğüs numarası
 • Koşu T-shirtü
 • Parkur boyunca ara noktalarda yiyecek, içecek ve sağlık desteği
 • Koşu öncesi makarna partisi
 • Koşu sonrası yemek
 • Bitirenler İçin Madalya

c) Kayıt İptali ve Değişiklik

*Yarışa katılımdan herhangi bir sebeple vaz geçildiği takdirde şu iade koşulları uygulanır:

-Yarış gününden 90 gün ve daha uzun süre önce vazgeçilirse yarış ücretinin iade olmaksızın seneye devri ,

– Yarış gününden 90 Gün ve daha kısa  önce vazgeçilirse yarış ücretinin devredilmesi ve iade opsiyonu yoktur.

–Erken Kayıtlarda İptal İade Yoktur

 

Mücbir Sebepler Kötü hava koşulları veya benzeri organizasyonun kontrolü dışındaki sebeplerden dolayı koşu durdurulur veya iptal edilirse kayıt ücreti iade edilmez.

Değişiklik Koşulları:
Kayıt ücreti veya göğüs numarası devredilemez. 
Nihai parkur ücreti ödenir.
Ödemesi yapılmış başvurulardaki değişiklik talepleri şu çerçevede yapılabilir:

Son kayıt gününden önce talep edilen değişikliklerde: 
-Daha ucuz yarışa geçişlerde ücret iadesi yapılmaz.
-Daha yüksek ücretli yarışa geçişlerde fark eklenir.

Son kayıt gününden sonra talep edilen değişikliklerde:
-Değişiklik ancak yarış kiti hazırlanmadan önce, +25 TL işlem ücreti ve son kayıt günü öncesi kriterlerle, boş yerler doğrultusunda yapılır.

4. Koşu Paketinin Teslimi

Katılımcıların göğüs numarası ve diğer malzemeleri içeren koşu paketlerini aşağıda belirtilen tarih ve saatlerde Şirince Köy Meydanı yer alan kayıt alanından teslim almaları gerekmektedir.

 • 17 Mart  2017   Cuma     10:00-24:00
 •  18 Mart 2017 Cumartesi  05.00- 06. 30

5. Koşu Startı

Koşu 18 Mart 2017 Cumartesi  tarihinde saat 07:00’da Şirince Köy Meydanı , önünde başlar. Katılımcıların koşu başlangıcından en geç 30 dk. önce (06:30) başlangıç alanında olmaları gerekmektedir.

18 Mart 2017 Cumartesi Start Öncesi 06:30’da Zorunlu Malzeme Kontrolü Yapılacaktır. Zorunlu Malzemeleri Olmayan Sporcuların, Start Almasına İzin Verilmez. Tasnif dışı bırakılır. Kontrol Noktaları, Sağlık Hizmetleri, Ulaşım gibi,  hiçbir organizasyon hizmetinden yararlanamaz. 

Başlangıç alanında, katılımcıların giysilerini değiştirebilecekleri yerler ve çanta teslim bölgesi yer alacaktır. Katılımcılar teslim ettikleri çantalarını göğüs numaralarını göstererek koşu sonunda geri alabilirler. Çanta teslim bölgesine çantalarınızı teslim edebilirsiniz.

6. Koşu Güzergahı

Koşu zeytin bahçeleri, köprü geçişleri, örenyeri geçişleri, antik kent geçişleri, dere geçişleri , kilise  geçişleri, kale geçişleri, göl geçişleri tepe tırmanışlarından oluşur.

 • Şirince Köy Meydanı
 • Şarap Mahzeni
 • Kilise Çeşmeli Avlusu
 • Şirince Saint John Baptist  Kilisesi
 • Maden Dağı
 • Çamlık Lokomotif Tren Müzesi (Checkpoint -Kontrol Noktası)
 • Bülbül Dağı
 • Meryemana Evi (Kilisesi) – (Checkpoint -Kontrol Noktası)
 • Efes Antik Kenti
 • Yedi Uyuyanlar
 • Artemis Tapınağı
 • Selçuk Efes Arkeoloji Müzesi
 • İsabey Camii
 • St. Jean Kilisesi
 • Ayasuluk (Selçuk ) Kalesi (Checkpoint -Kontrol Noktası)-DROPBAG
 • Barutçu Selçuk Yolu
 • Küçük Menderes Köprüsü
 • Geberkise Çatal Gölü Arası
 • Barutçu Köyü (Checkpoint -Kontrol Noktası)
 • Zeytinlik Araziler
 • Alamandağı
 • Keçi Kalesi Batı Yüzü Selçuk Seyir Noktası (Checkpoint -Kontrol Noktası) 
 • Keçi Kalesi Kalıntıları
 • Keçi Kalesi Kral Yolu
 • İzmir Aydın Muğla Bodrum Otoyolu
 • Küçük Menderes Köprüsü Otoban Altı Geçişi
 • Belevi Köy Meydanı (Checkpoint -Kontrol Noktası) 
 • Belevi Kale
 • Belevi Gölü
 • Mozelium
 • Kamp Alanı
 • ŞİRİNCE FINSIH

Yarış güzergahının  sınırlı bir kısmı dışında tamamı, toprak , taşlık, stabilize,tozlu yoğun zemin ve çimen patikadır. Birkaç noktada asfalt, beton parke, antik kent, köy, köprü geçişleri bulunmaktadır. Koşu güzergahı karanlıkta da görülebilen parlak bantlar ve diğer yöntemler ile işaretlenecektir. Belirlenmiş olan güzegahın dışına çıkmak ve kestirme yol kullanmak diskalifiye sebebidir.

7. Ara Noktalar ve Zaman Limitleri

Efes Şirince Ultra  Maratonu  güzergahı üzerinde 6 adet kontrol noktası  bulunmaktadır. Bu ara noktalarda zaman tutulacak, ayrıca farklı seviyelerde yiyecek ve içecek imkanı sağlanacaktır. Her ara nokta için aşağıda listelenmiş olan zaman sınırları belirlenmiştir. Zaman sınırından sonra ara noktaya varmış olan katılımcıların koşuya devam etmelerine izin verilmeyecektir.

İstasyonlarda organizasyon tarafından belirlenmiş olan alanlarda katılımcılar 3. şahıslardan destek alabilirler. Refakatçiler , ara noktaların 200 m. öncesinden 200 m. sonrasına kadar katılımcıya yanında koşarak eşlik edebilirler. İstasyonlar  haricinde destek almak yasaktır.

İstasyonlarda  zaman limitine takılan, sakatlık nedeniyle devam edemeyen veya koşudan kendi isteğiyle çekilen katılımcılar organizasyon ekipleri eşliğinde bitiş alanına ulaştırılacaktır. Doğa ve mevsim  koşulları nedeniyle bitiş alanına ulaşım uzun süreli yürüyüş gerektirebilir. İki ara nokta arasında problem yaşayan ve koşuya devam edemeyen katılımcılar en kısa sürede organizasyona haber vermeli ve en yakın ara noktaya geri dönmelidir.

8. Doğa Hassasiyeti

Doğa ile hassasiyete önem veren Koşan Gezgin Organizasyon Ekibi, doğaya verilen zararları önlemek için birtakım kurallar koymuşlardır. Ultra Maratonun gerçekleşeceği  bölge Türkiye’nin değil dünyanın eşsiz müze kentlerinden  biridir. Yarışmacıların doğaya saygılı olmaları, çöplerini ara noktalardaki çöp bidonları haricinde dışarıya atmamaları ve doğal ortamı tahrip etmemeleri gerekmektedir. Bu hususlara dikkat etmeyen katılımcılar zaman cezası alacak ya da diskalifiye edilecektir. Çöp miktarını azaltabilmek için ara noktalarda plastik bardak bulunmayacaktır. Her katılımcının kendi bardak ve su kabını taşıması gerekmektedir.

Parkurdan geçici işaretler olacaktır. Koşan Gezgin Organizasyon ekibinin yerleştirmiş oldugu parlak fosforlu işaretler ile parkurda rotanızı kaybetmeden rahatça ilerleyebilirsiniz.

 

9. Sporcu Sağlığı

Yarış organizasyonu, baş gösteren kötü hava koşulları oluşması durumunda (örn. yoğun sis, fırtına) katılımcıları tehlikeye atmamak ve sağlıklı koşullarda koşmalarına olanak sağlamak amacıyla koşuyu durdurma, kısaltma veya iptal etmeyi de içerebilecek değişikleri yapma hakkına sahiptir. Bu tür değişiklikler olduğu taktirde koşu öncesinde veya koşu sırasında ara noktalarda katılımcılara bildirilecektir. Katılımcılar verilen kararlara uymakla yükümlüdür.

Yerleri koşu öncesinde duyurulmak kaydıyla, koşu boyunca önemli ara noktalarda ve organizasyonun gerekli gördüğü yerlerde medikal destek ve arama kurtarma ekipleri bulunacaktır. Bu ekipler gerekli gördükleri takdirde katılımcıları sağlık kontrolünden geçirebilir ve koşmaya engel veya sağlık açısından riskli bir durum olduğuna kanaat getirdiklerinde ilgili katılımcıların koşuya devam etmesini engelleyebilir. Katılımcılar verilen kararlara uymakla yükümlüdür.

10. Zorunlu Malzemeler

Yarış  süresince katılımcıların aşağıdaki listede yer alan malzemeleri yanlarında bulundurmaları zorunludur:

18 Mart 2017 Cumartesi Start Öncesi 06:30’da Zorunlu Malzeme Kontrolü Yapılacaktır. Zorunlu Malzemeleri Olmayan Sporcuların, Start Almasına İzin Verilmez. Tasnif dışı bırakılır. Kontrol Noktaları, Sağlık Hizmetleri, Ulaşım gibi,  hiçbir organizasyon hizmetinden yararlanamaz.

 • Sağlık Raporu
 • EKG Raporu
 • Patika- Trail koşu ayakkabısı (önerilen)
 • Göğüs numarası (görülür biçimde vücuda iliştirilmiş olmalıdır)
 • Düdük – Pusula
 • Acil durum battaniyesi ( Alüminyum )
 • Cep telefonu (organizasyon ve acil durum telefon numaraları kayıtlı olmalıdır)
 • Kafa feneri ve yedek pilleri (çalışır durumda)
 • Su Kabı ( en az 1 litre ve üzeri )
 • Plastik Dayanıklı Bardak
 • Mart Ayı havası koşullarına uygun, yağmur geçirmez  malzemeden yapılmış uzun kollu ve kapşonlu üst dış katman giysi
 • Uzun kollu termal giysi ( içlik )
 • Eldiven
 • Bere, bandana veya şapka ( güneş çarpmalarını önleyici olmalı)
 • Yedek Batarya ( powerbank )
 • Güneş Gözlüğü
 • Baton ( tavsiye edilen , zorunlu değil )

**Geçerli Sporcu Linsansı Olan Kişilerin Sağlık Raporu ve EKG Raporu almalarına gerek yoktur.

 

Malzeme kontrolü göğüs numarası teslim edilirken ve koşu sırasında herhangi bir noktada kontrol edilebilir. Kontrol sonucunda zorunlu malzemelerden herhangi birisine sahip olmadığı belirlenen katılımcı diskalifiye edilecek ve koşuya devam etmesine izin verilmeyecektir.Baton ile koşan katılımcıların koşu boyunca batonlarını yanlarında taşımaları gerekmektedir, herhangi bir noktada batonlarını bırakamazlar.

11. Diskalifikasyon ve Cezalar

Aşağıda listelenmiş olan davranışlar doğrudan diskalifiye sebebidir:

 • Herhangi bir ara noktadan geçmemek.
 • Kestirme yol veya yöntem (örn. taşıt) kullanmak.
 • Ara noktalar haricinde destek almak.
 • Yardıma ihtiyacı olan bir katılımcıyı yalnız başına bırakmak ve yardım etmemek.
 • Doğal ortamı tahrip etmek veya çöp atmak.
 • Sağlık personeli tarafından kontrol edilmeyi reddetmek.
 • Sağlık personeli, arama-kurtarma ekipleri veya organizasyon tarafından verilen kararlara (örn. yarışa devam etmeme), uyarı ve yönlendirmelere uymamak.
 • Zorunlu malzemeleri bulundurmamak veya organizasyon tarafından kontrol edilmelerini reddetmek.

Diskalifiye edilen koşucuların koşuya devam etmesine izin verilmez.

Batonlu koşuculara koşuyu bitirmeden önce batonlarını bıraktıkları takdirde 1 saat zaman cezası verilecektir.

 

**** Yarış Diskalifiye Kuralları

 

• Organizasyon hakemleri ve görevli sağlık personeli tarafından yarışa devam etmesi sakıncalı bulunan kişilerin yarışı durdurulur. Bu karar kesindir ve itiraz edilemez.

• Efes Şirince  Maratonu parkurlarında her katılımcının taşıması gereken zorunlu malzemeler yarıştan önce ve parkur sırasında kontrol edilir, malzemelerin taşındığı çanta işaretlenir. Eksik malzemeli sporcular parkura alınmaz, parkurdaysa men edilir.

• Çevre koruma, ikmal ve görevlilere karşı gelmek çeşitli zaman cezaları ile sonuçlanır.

 

12. Sonuçlar

Koşu sırasında kısmi ve sonrasında kesin sonuçlar zeytinkosulari.com  web sitesinden yayınlanacaktır.

Koşu sonrasında sıralama aşağıda belirtilen gruplara göre yapılacaktır:

 • 85K Ultra Maraton Kadın ve Erkek Genel Sıralama
 • 35K Kadın ve Erkek Genel Sıralama
 • 15K Kadın ve Erkek Genel Sıralama

13. Ödüller

Koşan Gezgin Organizasyon Tarafından  Açıklanacaktır.

14. Görsel Materyal Hakları ve Kullanımı

Efes Şirince Ultra Maratonu ; Kayıtlı katılımcıları etkinlik boyunca çekilmiş olan fotoğraf ve videolarının organizasyon tarafından tanıtım amaçlı kullanılmasına izin vermiş sayılırlar.

15. Feragatname

Yarışmacılar  kendi istekleri ile kayıt olmuş katılımcılar koşu kurallarını ve bu kurallarda yapılabilecek değişiklikleri kabul etmiş sayılırlar. Organizasyon, katılımcılar tarafından gerçekleştirilen veya katılımcıların maruz kaldıkları maddi ve manevi zararlar ve kazalardan sorumlu tutulamaz.